Срок на изпълнение: Същия работен ден след 16.30ч.
В организма на възрастен човек се съдържа общо около 500-800g. фосфор. Фосфатът е предимно вътреклетъчен анион. Около 80% от фосфата се намира в костите под формата на хидроксиапатит. Останалите 20% са включени във фософолипиди, нуклеотиди, фосфопротеини, нуклеинови киселини, макроергични съединения (креатинфосфат, АТФ). В извънклетъчната течност се намира много малка част, която се означава като „неорганичен фосфат“. Той е транспортната форма посредством която се резорбира фосфор за нуждите на организма, която се пренася между органите и клетките, и под която форма фосфорът се отделя от организма. Фосфатът се филтрира през гломерулите и 80-90% от него се реабсорбира обратно в проксималните тубули.
Референтни граници:
Серум
новородени 1,40-2,78 mmol/l
кърмачета 1,30-2,30 mmol/l
деца 1,10-1,90 mmol/l
възрастни 0,77-1,36 mmol/l
Урина от 24 h 10,9-32,3mmol/l
Клирънс на неорганичен фосфат 0,140-0,151ml/s
Хипофосфатемия: серумната концентрация на фосфора е под 0,77 mmol/l
Най-честите причини са:
Клиничната симптоматика при тежка хипофосфатемиясе изразява в слабост и болки в мускулите, обърканост, дезориентация, гърчове и кома.
Лечението на тежката хипофосфатемия се провежда с интравенозно вливане на фосфати.
Хиперфосфатемия: серумната концентрация на фосфора е над 1,36 mmol/l.
Най-честите причини са:
Хиперфосфатемията обикновено е свързана с понижение на серумната концентрация на калция. Появяват се калциевофосфатни отлагания в меките тъкани (съдове, съединителна тъкан около ставите, бъбречни тубули и др.).
При тежка хиперфосфатемия и липса на бъбречна недостатъчност излъчването на фосфатите с урината се форсира чрез инфузия с физиологичен разтвор и диуретик.
При наличие на бъбречна недостатъчност се провежда хемодиализа.