Прокалцитонин (Procalcitonin, PCT )
При системно възпаление, особено при бактериални инфекции, под въздействието на възпалителни цитокини и бактериални ендотоксини, той се произвежда в редица тъкани (бели дробове, черен дроб, бъбреци, мастна тъкан) и преминава в циркулация, като нивото му може да се увеличи до 1000 пъти. Повишението му започва едва 2-4 часа след стимулация, а максимумът в покачването му настъпва в рамките на 6-24 часа. За сравнение CRP (С-реактивен протеин) започва да се повишава 12-24 часа след стимулация, достигайки максимална стойност след 48 часа. РСТ е стабилен маркер, чиято концентрация не се влияе от неутропения, имунодефицитни състояния и употребата на нестероидни и стероидни противовъзпалителни лекарства, за разлика от CRP. Нивото на РСТ следва интензивността на възпалителния отговор и тежестта на инфекцията, така че повишаването на концентрацията или персистирането на високи стойности се счита за прогностичен показател за тежки форми на заболяването с неблагоприятен изход. Концентрацията на циркулиращия РСТ намалява наполовина в рамките на 24 часа след благоприятно повлияване на инфекцията, което го прави показател за оценка ефективността на приложената терапия.
Заедно с други тестове за откриване или изключване на сепсис при тежко болни. Особено полезен е при пациенти в спешни или интензивни отделения, с признаци и симптоми, които могат да се дължат на сепсис.
При критично болни за оценка на риска от прогресия до тежък сепсис, септичен шок и фатален изход.
За диференциране на бактериални от небактериални причини за инфекции, като менингит и пневмония.
Диагностика на бъбречни инфекции при деца.
Диагностика на вторични бактериални инфекции при пациенти с тъканни увреждания при травми, операции или вирусни заболявания.
За оценка нуждата от антибиотично лечение, респ. спирането му и за оценка ефективността му.
Като част от разширения панел за оценка състоянието на пациенти с Covid 19 (D-димер, феритин, високочувствителен тропонин I, лактат дехидрогеназа, прокалцитонин).