Срок на изпълнение:Същия работен ден след 16.30ч.
Триглицеридите се приемат с храната (екзогенни) или да се синтезират в организма (ендогенни). В тънките черва екзогенните триглицериди се хидролизират от панкреасната липаза и постъпват в клетките на чревната лигавица. Тук се синтезират хиломикроните. Това са липопротеини, които съдържат основно екзогенни триглицериди (90%), холестерол (5%), фосфолипиди (4%) и белтъци (1%). Притежават Апо-В48 и Апо-В-100. Попадат в кръвообращението и към тях се прикрепят още Апо-С-II и Апо-Е. Функцията на хиломикроните е да пренасят екзогенните липиди (главно триглицеридите) от червата до всички органи и тъкани (главно до мастните депа, където триглицеридите се складират). Хиломикроните се появяват в кръвта след нахранване и 2-3 часа след това изчезват.
Ендогенните триглицериди (синтезирани в черния дроб) се пренасят до всички тъкани и органи под формата на VLDL .Това са липопротеини, които съдържат: триглицериди (65%), холестерол (15%), фосфолипиди (10%) и белтъци (10%).
Най-много триглецириди има в мастната тъкан, в черния дроб, скелетната мускулатура и сърцето.
Биологичен материал: кръв, взета сутрин поне 12 часа след последното хранене.
Лекарствени интерференции: Кортикостероидите, тиазидните диуретици, контрацептивите, бета-блокерите повишават триглицеридите. Аспарагиназата, витамин С, клофибрат понижават триглицеридите.
Референтни граници: 2,0 mmol/l.
Счита се,че хипертриглицеридемията е рисков фактор за атеросклероза.
Повишените триглицериди са част от т. нар “Х”- синдром. Към него се отнасят още есенциалната артериална хипертония, хиперурекемиятя, нарушеният глюкозен толеранс и др.
Всички те са рискови фактори за исхемична болест на сърцето.
За понижаване на триглицеридите се препоръчва понижаване на телесното тегло, повишаване на двигателната активност, ограничаване приема на мазнини и въглехидрати, на алкохол. При неповлияване се препоръчва прием на медикаминти, потискащи синтеза на триглицериди в черния дроб.