Срок на изпълнение:Същия работен ден след 16.30 ч.
- Определение: Пълният холестеролов тест, наречен още липиден профил, представлява лабораторно медицинско изследване, с чиято помощ се измерва количеството на холестерол и триглицериди в кръвта.
Холестеролът е восъкоподобна субстанция, която е съставна част на липидите в кръвта. Той участва в изграждането на всички клетки на тялото, в структурата на редица хормони, като същевремонно обаче високите му нива са рискови за натрупване мастни депозити в кръвоносните съдове и развитие на сърдечно-съдови заболявания, атеросклероза, инфаркт или инсулт.
Липидният профил е комплексно изследване, което включва оценка нивата на:
- Общия холестерол – представлява сборът от различните масти в кръвта
- HDL – холестерол (липопротеини с висока плътност) – наречен още „добър холестерол”, тъй като подпомага извеждането на LDL – холестерола от артериите. По този начин се елиминира опасността от натрупване на атеросклеротични плаки, които стесняват лумена на кръвоносните съдове и влошават кръвотока.
- LDL – холестерол (липопротеини с ниска плътност) – наречен още „лош холестерол”. Той има способността да формира мастни отлагания по стените на кръвоносните съдове. Те забавят кръвотока, а в определен момент могат напълно да го блокират. В този смисъл повишените нива на LDL – холестерол се свързват с висок риск от развитие на инфаркт или инсулт, поради смутено кръвоснабдяване на жизненоважни органи.
- Триглицериди – всички калории, приети чрез храната, от които тялото не се нуждае в момента, се складират под формата на триглицериди. Високите нива на триглицериди могат да бъдат вследствие на прекомерен прием на въглехидратна храна и напитки, алкохол, при хора с наднормено тегло или болни от диабет.
Показания: Изследването на липидния профил се препоръчва, когато са налице следните рискови фактори:
- При данни за други членове на семейството с високи нива на холестерол или сърдечно-съдови заболявания
- При хора с наднормено тегло или затлъстяване
- Неактивен уседнал начин на живот
- Честа консумация на алкохол
- Тютюнопушене.
Холестероловите нива в кръвта могат да се проследят във връзка с:
- Изследване на заболяване, свързано с нарушена липидна обмяна – при болни от диабет, бъбречни заболявания, заболявания на щитовидната жлеза
- За проследяване на ефекта от проведена терапия
- За оценка на риска от възникване на сърдечно заболяване
- Като част от профилактични изследвания – редовните изследвания на холестероловия профил е препоръчително да започнат след 20-годишна възраст. При нормални стойности изследването се повтаря през 5 години. Високорискови и съответно подлежащи на по-често проследяване са болни от диябет, хора с фамилна обремененост, наднормено тегло, нездравословно хранене. При бременност холестеролът обикновено се повишава, което е естествено, поради което реални резултати могат да се получат два месеца след раждането.
Методика на извършване на изследването:
Предварителна подготовка