Варицела зостер ( Varicella zoster ) Ig G

Срок на изпълнение: На следващия работен ден след 18,00 ч.

Херпес Зостер вирус (Варицела Зостер вирус, VZV, варицела) – в детска възраст причинява шарката варицела, а в зряла възраст заболяването херпес зостер. Заразяването става по въздушно-капков път. Не винаги при заразяване има изявени клинични симптоми. Възможно е чрез случайно изследване на VZV, при наличие на IgG антитела, пациента да открие, че е прекарал варицела.

Инкубационния период - 21 дни.

Изследват се следните маркери:

·         aнти VZV IgM – при съмнение за остра инфекция

·         анти VZV IgG – говори за носителство и прекарана инфекция. Остава доживот.

·         Херпес зостер е остро инфекциозно заболяване, което се характеризира с болезнен и характерно разположен кожен обрив. Болестта представлява реактивация на инфекция с варицела-зостер вируса, същият който причинява и инфекциозното заболяване варицела в детска възраст.
След преболедуването от варицела вирусът варицела-зостер остава в латентно (неактивно) състояние в коренчета на периферните нерви, които инервират кожата и пренасят информация за кожната чувствителност (за топло, студено, допир, натиск, болка и т.н.). Това реактивиране на вируса се наблюдава в 1 от всеки 5 души, преболедували от варицела. Това става най-често дълги години след боледуването от варицела.
Характерният обрив при херпес зостер се разполага като широка лента по кожата на тялото, отговаряща на определен дерматом (дерматом се нарича частта от кожата и подлежащите тъкани, инервирани от един сетивен периферен нерв). Това се обяснява с разпространението на вируса от ганглиите в задните коренчета по хода на сетивната (чувствителната) част на периферните нерви към кожата. Обривът се разполага обикновено от едната страна на тялото и се наблюдава най-често по кожата на гръдния кош (вирусът се разпространява по хода на междуребрените нерви).
Реактивирането на варицела-зостер вируса като херпес-зостер се наблюдава при намалени защитни сили на организма като стресови състояния, съпътстващи тежки заболявания като ХИВ инфекция/ СПИН и злокачествени заболявания, състояния след трансплантация на органи и прием на потискащи имунитета лекарства, химиотерапия и т.н. Въпреки това, преобладаващата част от боледуващите от херпес зостер са напълно здрави в друго отношение. Херпес зостер и херпесът по устните и гениталиите представляват различни заболявания.