Гликиран хемоглобин HbA1c

Срок на изпълнение: Същия работен ден след 16.30 ч.

Трайната хипергликемия води до неензимно свързване на глюкозата с хемоглобина на еритроцитите. Гликиран хемоглобин (НbА1С) се фор­мира при взаимодействие между алдехидната група на глюкозата и терминална аминогрупа на амино­киселината валин от всяка β-верига на НbА. Образуват се нестабилни бази на Schiff{алдимини), наречени пре- НbА1С. На този етап процесът е обратим и при концентрация на глюкозата в референтни граници се възстановява НbА. При продължителна хипергликемия пре-НbАпретърпява т.нар. превръщане по Amadori, при ко­ето в резултат на вътремолекулна структурна изомерия се образуват стабилни съединения – кетоaмини (НbА1С).

Количеството на гликирания хемоглобин зависи от концентрацията  на глюкозата в кръвта за период от 8-10 седмици преди вземането на кръвната проба.

  • Показания за изследване: при диабетици за контрол на лече­нието.Изследването се провежда периодично, веднъж на 8-10 седми­ци. Изследването на НЬА1 е безпредметно, ако през периода на наб­людението, болният е имал кръвозагуба или му е правено кръвопре­ливане, или е имал хемолитична криза.
  •  Нормална кръвна захар и висок  HbA1c   – лош метаболитен конрол за последните 2-3 месеца.
  • Висока кръвна захар и задоволителен HbA1c   – повишаването на  кръвна захар е епизадично, например поради диетична грешка преди изследването.
  • Нормална кръвна захар и задоволителен HbA1c  – добър метаболитен контрол през последните

4-8 седмици.

  •  Повишени нива на кръвна захар и на HbA1c    – лош контрол на диабета през последните 4-8 седмици и за риск от усложнения.


Фалшиво ниски стойности на HbA1c се получават при скъсен живот на еритроцитите (при хемолитични анемии, хемоглобинопатии), при хеморагии и през първата половина на бременността.

Фалшиво високи стойности на HbA1c се получават при уремия, хиперлипопротеинемии, хроничен алкохолизъм, втората половина на бременността и кърмене, прием на големи дози салицилати.